דף עמדת תנועת המאבק

בימים אלה מקודמות תכניות בנייה בהרי ירושלים אשר נדחו בעבר על ידי מוסדות התכנון לאחר שעוררו התנגדות ציבורית עזה. התוכניות יגרמו לפגיעה אנושה במרקם החיים של תושבי ירושלים והסביבה- בניה על חשבון מערכת אקולוגית חשובה ויקרה, שאין לה תחליף. כמו כן יובילו להרס הנוף השזור בתרבות הישראלית, אתרי טיול ומורשת  מהם נהנה קהל רחב של תיירים ומטיילים. למזלנו, כיום עוד ישנה הזדמנות להוריד מעל שולחנות התכנון את התוכניות הפוגעות בציבור באופן מובהק. על כן, אנו קוראים לכם להצטרף אלינו כדי לעצור את האסון הזה מלהתגשם, ולשמור על השטחים הפתוחים למען ילדינו ולמען הדורות הבאים.

תכנית הבניה על רכס לבן הינה חלק מתכנית "ספדי" – אשר חוזרת - הפעם במסגרת מספר תכניות נפרדות הקשורות זו בזו. מדובר בתכניות לבניית שכונות בלב השטח הפתוח והערכי שבהרי ירושלים: ברכס לבן, שלוחת הדסה, מורדות אורה, מחצבת הר חרת ובמצפה נפתוח. כחלק מיזמה זו מתוכנן גם כביש טבעת מערבי בהתוויה חדשה (תכנית ההפרדה המפלסית מהווה חלק ממנו) שנזקו בלבד חסר תקנה.

מעיינות בסכנת הריסה מידית: עין לבן, עיינות אל בלד, עין חנדק, עין שריג, עין איתמר ועוד.

תכניות הבניה הן אסון סביבתי

התוכנית הראשונה שקודמה ונמצאת בדיון בוועדת ערר ארצית, היא תוכנית "רכס לבן". רכס לבן ממוקם בהרי ירושלים מדרום-מערב לעיר, ועליו שוכנים המושבים אורה ועמינדב. תכנית הבניה "רכס לבן" מציעה בנייה למרגלות מושב אורה. בשטח כיום: חורש ים-תיכוני, יער קק"ל ומעיינות רבים. המערכת הזו מהווה מסדרון אקולוגי מתפקד והיא משופעת בממצאים ארכיאולוגים והיסטוריים ייחודיים. תושבי העיר ומטיילים מכל רחבי הארץ הנוהגים לפקוד את המעיינות, מבינים כי הפגיעה המתוכננת ברכס לבן ובסביבתו היא פגיעה בלתי הפיכה באיזור ערכי ועשיר באוצרות טבע מאין כמוהו.

הנוף הירוק ועשרות אלפי העצים המספקים שירותי חיים לכולנו- ייצור חמצן, טיהור אוויר - יעלמו. בית גידול לבע“ח בסכנת הכחדה, ממצאים ארכאולוגים מתקופת בית ראשון שהם המורשת שלנו יקברו. שטח פתוח העומד לרשות התושבים למרגוע ופנאי עומד להחרב לבלי שוב. תצורת הסלע הייחודית הנקראת תצורת עמינדב, המאפשרת חחלחול של מי גשם למי תהום תחסם בבטון והמעיינות צפויים להתייבש. הבנייה תקטע את הרצף של המסדרון האקולוגי הקיים ותפרק אותו ל"כיסים" אקולוגיים מנותקים זה מזה, הצבי הארץ ישראלי - מין בסכנת הכחדה - ייעלם מן הנוף, מעיין עין לבן והמעיינות סביבו יתייבשו ויגרם נזק לאקוויפר ההר.

טעות חברתית - כלכלית


הבנייה החדשה ממערב לעיר תמשוך אליה אוכלוסייה חזקה מן השכונות הפנימיות של העיר, ותהווה תחרות בלתי אפשרית ומכת מוות לשכונותיה הוותיקות המשוועות לחידוש עירוני. משאבים רבים יופנו אל תכנון ובניית שכונות אלו על חשבון תכניות פינוי בינוי, התחדשות עירונית, פיתוח תעסוקה וחידוש מרקמים ישנים - ומרכז העיר ירושלים יוסיף להיחלש ויתרוקן מתושביו. הבנייה המתוכננת תהיה יקרה ולא תסייע להורדת מחירי הדירות, לאור עלויות הפיתוח הגבוהות בשטחים שממערב לעיר. אתרי נופש ופנאי המשרתים את הציבור בעיר ובמטרופולין ירושלים כולו יצומצמו ואיכות החיים תיפגע.

במשבר אקלים לא בונים בשטחים פתוחים

הפגיעה בדורות הבאים היא לא מידתית. בעידן של דו"חות חמורים של האו“ם בנוגע להתחממות האקלימית, עידן שבו מדינות העולם משקיעות משאבים אדירים בייעור מחודש בשטחיהן, ממשיכה מדינת ישראל בהרס שטחים ירוקים ובתי גידול טבעיים ללא רחם, וללא ניסיון משמעותי ליישם התחדשות עירונית איכותית במקומות הזקוקים לכך.
על פי *דו"ח עתודות לבניה לשנת 2040 של החברה להגנת הטבע, קיימות בעיר מלמעלה משמונים אלף יחידות דיור גם לאחר הפחתה בשל קשיי מימוש. פרויקטים שכבר נבחרו לפיתוח תקועים שנים במסדרונות הבירוקרטיה, במקום לקדם אותם ולבדוק מה החסמים, מקדמים משרד השיכון ועיריית ירושלים בפראות את התכניות ההרסניות לבניה בטבע.  יש לעודד בנייה של תכניות מאושרות באמצעות תמריצים לבעלי קרקע פרטיים, עידוד התחדשות עירונית באמצעות מתן מענקים בכסף ולא בקרקע איכותית שאין לה תחליף, ולהכריז על גן לאומי בהרי ירושלים שממערב לעיר.

משאב הקרקע הוא משאב במחסור. ההצדקה היחידה לאישור תכנית רכס לבן הייתה שזו תהווה 'קרקע משלימה' להתחדשות עירונית בירושלים. משמעות מנגנון הקרקע המשלימה היא פגיעה נמשכת בשטחים פתוחים ערכיים ביותר הסובבים את ירושלים - בחגורה הירוקה של העיר – הריאה של ירושלים. בעידן של משבר אקלים יש למצוא כלים כלכליים אחרים לטובת חידוש השיכונים משנות ה – 50!!

*דו“ח עתודות קרקע 2040

זהו זמן לשינוי!

שר השיכון יעקב ליצמן סבור כי מנגנון הקרקע המשלימה מסורבל וממליץ על תמיכה ישירה מתקציבי רמ"י; משרד הפנים בראשות השר אריה דרעי פרסם מסמך על חשיבות המסדרונות האקולוגיים; ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' סיכמה דיון בנושא בהמלצות חד משמעיות למצוא כלים כלכליים לקידום ההתחדשות העירונית ולא במחיר פגיעה בשטחים ערכיים; והסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר שינתה את עמדתה ומתנגדת עתה לתכנית רכס לבן.

עלינו לשלב ידיים, אזרחים אכפתיים, עמותות וארגונים , תושבי ירושלים וישראל, כדי לעצור את האסון הזה מלהתגשם ולשמור על עתודות הטבע לילדינו ולדורות הבאים.  בדף ”מצילים את הרי ירושלים“ נרכז מידע חשוב על המאבק, אירועים שונים, סרטונים וחוות דעת מקצועיות. מוזמנות ומוזמנים בחום לכתוב בדף ולשתף מידע. אנחנו יודעים שמי שאוהב את הארץ הזאת - שומר עליה. שומרים על הטבע העוטף את ירושלים בירתנו!