6.11.22 הוגשה עתירה משפטית נגד תכנית המנהרות בצומת אורה

הגשנו עתירה יחד עם החברה להגנת הטבע ו 15 דקות - ארגון צרכני תחבורה ציבורית בישראל, נגד תכנית הנקראת "ההפרדה המפלסית בצומת אורה". מדובר בתכנית שאושרה למרות שנפסלה בוועדת משנה לעררים, ולמרות שלא נעשה בה תסקיר השפעה על הסביבה (כמחויב בחוק). אנחנו נחושים להמשיך ולהילחם על זכותנו לטבע, למנהל תקין, תכנון שפוי ושקיפות ציבורית. 

העתירה הוגשה נגד: צוות תכנית אב לתחבורה, משרד התחבורה, המשרד להגנת הסביבה, משרד השיכון, הוועדה המחוזית לתכנון ובניה והמועצה הארצית לתכנון ובניה.

12.7.22 הצהרה נוספת של ליאון: "שום תכנית פרט לבשורה בלבן לא תקודם"

היום מתקיים דיון בועדה המחוזית על תוכנית רכס לבן בדרך לנסיון לאשר אותה סופית. בתזמון מדוייק עיתון כל העיר מפרסמים כתבה עם ראש עיריית ירושלים Moshe Lion - משה ליאון והמסר ברור - תכנית הבניה המקורית היא אסון לעיר ירושלים, והוא לא יתן לה לצאת לפועל. מה עוד אפשר לבקש? שזו לא תהיה ההצהרה האחרונה בכיוון הזה. יש עוד אינספור תוכניות הרסניות בקנה. כדי להציל את הרי ירושלים ולתמוך בהתפתחות המטבית של ירושלים פנימה, בחיזוק השכונות הותיקות - יש לשים גבול ברור להתפרסות העיר על היער ולהכריז על כל השטחים הירוקים בהרי ירושלים כולם כגן לאומי "הרי ירושלים ומעיינותיה".

8.4.22 "הרי ירושלים ומעיינותיה": הושק הגן הלאומי-האזרחי הראשון בישראל

שומרים על הרי ירושלים ומעיינותיה: אירוע ייחודי והיסטורי התקיים ביום שישי האחרון ובו הכרזנו על הקמת 'גן לאומי-אזרחי' בהרי ירושלים. אורכו של הגן משתרע לאורך כל גבולה המערבי של הבירה, שמהווה רצועה ירוקה של טבע פראי, נוף מורשת ושטחי בילוי המשרתים מיליוני תושבים במטרופולין ירושלים וכלל מדינת ישראל.

תגובתנו להצהרת ראש עיריית ירושלים משה ליאון  על "בשורה בלבן"

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, מקדם חלופה מצומצמת לתוכנית הבנייה הנרחבת ברכס לבן, הריאה הירוקה הגדולה ביותר בתחומי העיר. התוכנית החלופית משתרעת על כשליש מהשטח המיועד לבנייה בתוכנית המקורית, אך כוללת יותר יחידות דיור. לטענת גורמים בעירייה, התוכנית תמנע כריתה של אלפי עצים, תקטין מאוד את הסיכון למעיינות בסביבה ותוזיל באופן ניכר את עלויות הפיתוח של השכונה שתקום במקום.
אנו דורשים קודם כל לקדם הכרזה על השטחים שאמורים להיגרע מהתוכנית המקורית כגן לאומי. "התוכנית החדשה מכירה בכך שתוכנית רכס לבן המקורית היא אסון ומהווה תשתית להמשך הרס השטחים הפתוחים על ידי תוכניות רכס לבן ב', ג' ו-ד', מורדות הדסה והמחצבה בהר חרת", נמסר מ"מצילים את הרי ירושלים". "את דעתנו על התוכנית המוצעת נחווה לאחר שנראה אותה לפרטים ונוודא שהיא מתיישבת עם החזון לגן הלאומי "הרי ומעיינות ירושלים". נמשיך לפעול בכל הכלים עד להכרזה על גן לאומי שיבלום את יתר התוכניות המקודמות כעת במוסדות התכנון, בדגש על תוכנית ההפרדה המפלסית צומת אורה וכביש הטבעת המערבי".

התכנית החלופית המוצעת ברכס לבן (איור: באדיבות העירייה)


9.2.22 פגישה ראשונה על שמירה על הרי ירושלים במשרד להגנת הסביבה

הבוקר התקיים מפגש התנעה מוצלח במיוחד במשרד להגנת הסביבה שכלל את כל הגורמים הרלוונטיים לקידום שמירה על הרי ירושלים. גילינו שלחזון הזה יש שותפים רבים - החברה להגנת הטבע, מועצה אזורית מטה יהודה, עיריית ירושלים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, משרד התיירות בישראל, קק״ל - קרן קימת לישראל, רשות הטבע והגנים, שדולת ירושלים בת קיימא ונציגות מהכנסת וממועצת העיר. אנו מתרגשים מאד ומודים לכל המשתתפים על הנכונות והאומץ לצאת למסע הזה, במיוחד ליוזמים משרד להגנת הסביבה והשרה Tamar Zandberg תמר זנדברג. ברור לנו שזה לא יהיה פשוט ושמתחילה היום ריצת מרתון ארוכה במיוחד - אך אנחנו מתייצבים למשימה. נשאר בקשר ישיר עם הלשכה של השרה שתעבד את מה שדובר היום ותקדם צוותי פעולה משותפים וממוקדים יותר.

8.2.22 הפגנה מול הדיון בועדה המחוזית 

הבוקר הגענו 200 פעילים ממצילים יחד עם מטה חירום אקלימי-אקולוגי להרים הפגנה מול הוועדה המחוזית בירושלים נגד ההפרדה המפלסית בצומת אורה. תוך כדי ההפגנה עלינו לוועדה להשמיע את קולו המושתק של הציבור בדיון - בעידן של משבר אקלימי-אקולוגי, ובתקופה בה מבינים שבניית כבישים מהירים פוגעת לא רק בטבע אלא בציבור כולו, אין שום הצדקה לאישור תכניות מעין אלו. עם כל זאת, הועדה החליטה לאשר את התכנית עד לדיון נוסף במועצה הארצית לתכנון ובניה. 

13.12.21 הכרזה על שדולה חדשה בכנסת: "השדולה להגנה על הרי ירושלים"

בחיק הטבע, ביער סטף שבהרי ירושלים, הושקה אתמול שדולת הכנסת להגנה על הרי ירושלים בראשות ח"כ פרופ' אלון טל (כחול לבן), שהוקמה על מנת לרכז ולהוביל בכנסת את הפעילות לשמירה והגנה על השטחים הפתוחים וערכי הטבע.  ההשקה החגיגית נערכה על רקע החשש מהשלכותיה של תוכנית תחבורתית שנויה במחלוקת בצומת אורה באזור, הצפויה לשמש תשתית לתוכניות בנייה נרחבות על חשבון השטחים הפתוחים. "יש קונצנזוס רחב בציבור, ולפיו עלינו לשמור מכל משמר על הריאות הירוקות הללו, שהן בעלות ערך עליון מבחינה סביבתית וחברתית", הדגיש ח"כ טל והוסיף: "אני מקווה שהמועצה הארצית תיקח בחשבון את התמיכה הרחבה בהגנה על הרי ירושלים ואני קורא לה לדחות את התוכנית ולקדם חלופות תחבורתיות העדיפות מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית".


22.11.21 תנועה חדשה: "מבשרת מצילים את המחצבה"

לפני 4 חודשים אושרה במועצה המקומית תכנית להקמת אזור תעשיה במחצבת הר חרת, שצמודה למבשרת ציון. מדובר בתכנית מיותרת והרסנית ברצף התכניות בהרי ירושלים. בעקבות זאת, לאחרונה קם קול זעקה נוסף לשמירה על הרי ירושלים - מתושבי מבשרת ציון. 
מה חייבים לדעת על מחצבת הר חרת?
החלק הדרומי השתקם בצורה נדירה - בריכת חורף וקינון ומערכת אקולוגית ייחודית. גם החלק הצפוני יכול היה להיות נפלא, אלא שכיום המועצה משליכה שם פסולת ואז טוענת שהמקום גם כך מוזנח ושעדיף לבנות. אסטרטגיה מוכרת ובזויה.היום מקודמת במקום תכנית לאזור תעשיה, אבל האמת שקיימת כבר תכנית מפורטת להקמת פארק טבעי שבעבר נתמכה ע"י המועצה אלא שזו ננטשה לטובת אינטרסים זרים. היום האזרחים דורשים לחזור לתכנית לפארק טבע שתשרת את כלל תושבי ישראל. בנייה במקום תחייב סלילת כביש מהיר לכיוונים ירושלים ולכביש 1, על חשבון הסטף ועל עין חמד, שיסתום את המסדרון האקולוגי ויהווה תשתית להמשך שפיכת הבטון ההרסנית על היערות שבין ירושלים למבשרת ציון.
אנו מברכים על הצטרפות תושבי מבשרת למאבק על הטבע ששייך לכולנו, שערכו גבוה יותר מכל אזור תעשיה מיותר. מכל הכיוונים - הרי ירושלים יהיו מוגנים ע"י הציבור!

19.10.21 הפגנה מול דיון במועצה הארצית לתכנון ובניה

הציבור הגיע במאות לדרוש מחברי וחברות המועצה הארצית לדאוג באמת לאינטרס הציבורי, ולהגן על הרי ירושלים. זו לא תוכנית נקודתית, זו ההתחלה לכל תוכניות הבנייה בהרי ירושלים. גילינו היום בצהרים שההצבעה בעד או נגד התכנית לא תתקיים היום. דחיית ההצבעה היא הזדמנות פז לכל משרדי הממשלה, ובמיוחד למשרד התחבורה, לשמור על אמון הציבור בהם, להסתכל על התמונה הגדולה ולבטל את התוכנית - כי יש חלופות מעולות! החלטת המועצה הייתה לקיים דיון נוסף בועדה המחוזית לתכנון ובניה. 

קרדיט לתמונות: הדר וויט וערן רוגל

17.10.21 הפגנה מול ביתן של השרות להגנת הסביבה והתחבורה

אתמול יצאנו עשרות פעילים ופעילות להפגנה וקראנו להתנגדות משרדי התחבורה והסביבה לתכנית ההפרדה המפלסית בצומת אורה - לשמירה על הרי ירושלים ירוקים! השרה Tamar Zandberg תמר זנדברג פגשה אותנו והביעה תמיכה במאבק. לטענתה, המשרד עוסק בתכנית בימים האחרונים בכל מאודו, והדגישה את התנגדותה הנחרצת לתכנית. גם השרה Merav Michaeli מרב מיכאלי פגשה את המפגינים והמפגינות ושיתפה שהמשרד יזם ישיבה שתעסוק בתכנית ההפרדה המפלסית בצומת אורה. אנו מודים לשרות על הקשב הרב, ומאמינים בהן כי יובילו את הקו החברתי - סביבתי החשוב לביטול התכנית בדיון המכריע במועצה הארצית בשלישי הקרוב - דיון החורץ את גורל הרי ירושלים.